Freightliner (2004 - 2012) FED EX & UPS Step Vans, Workhorse, Thomas Bus Models - Radiator
| Part Number SKU | HD-559387A |
|---|---|
| Make | THOMAS BUS, FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 27-7/16" |
| Core Width | 25-1/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 6" |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT AT 7-5/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | YES |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559387A 559387 SRM8027 8000-27 800027 437451S 239387 FRE27 1102254 VAB1102254 1003683A 1050189AR S171050189AR00336 VAB1050166 VAB1003683 VAB1003669 1003669 W8002820 VAB1050131 VAB1102416 1102416 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
