Freightliner M2 (2006-2009) , Sterling MM Acterra Q (2005-2007) - Radiator
Keep your Freightliner M2 and Sterling Acterra Q running cooler, longer, and more efficiently with premium replacement Freightliner radiators built for the demands of heavy-duty trucking. Whether you operate a single truck or manage an entire fleet, having a dependable cooling system is critical to engine performance, fuel efficiency, and long-term reliability. Our selection of Freightliner radiators is designed to meet or exceed OEM specifications for fitment, durability, and cooling performance across Freightliner M2 models.
| Part Number SKU | HD-559038A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 31-5/8" |
| Core Width | 24-1/4" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 1-1/8" |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT AT 1-1/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM Aftermarket Numbers | 559038A 559038 FRE43 8000-69 800069 CTVTM82163 FR8216 TR9038 SCSI239038 239038 BHTB8344 B8344 BHTB9686 B9686 BHTD2348 D2348 238610 BHT73803 73803 BHT74657 74657 BHT74660 74660 BHTC8344 C8344 BHTD4383 D4383 BHTD4454 D4454 BHTD9435 D9435 BHTE2265 E2265 BHTE6360 E6360 BHTF2503 F2503 BHTP5948001 P5948001 238687 FR1313B0023, FR1313B0013 FR8216WF 8000-69ST 800069ST |
| Notes | SEE ALTERNATE PART NUMBER FOR RADIATOR WITH OIL COOLER |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
