Freightliner Classic, Classic XL (2010-2011), FLD D MODEL (2006-2009) - Radiator
Keep your Classic, Classic XL and FLD running cooler, longer, and more efficiently with premium replacement Freightliner radiators built for the demands of heavy-duty trucking. Whether you operate a single truck or manage an entire fleet, having a dependable cooling system is critical to engine performance, fuel efficiency, and long-term reliability. Our selection of Freightliner radiators is designed to meet or exceed OEM specifications for fitment, durability, and cooling performance across a wide range of Freightliner models.
| Part Number | SKU | 559193A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 45-5/8" |
| Core Width | 38" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 3-15/16" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 7-7/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559193A 559193 FRE55 437245S CTAVTU82383 800055 8000-55 SRM8055 239193 239007 0526606116 0526621008 42002580 A0526606116 A0526621008 0529615006 052661000 0526621000 3E0118580004 3E0118570004 A0526616018 1A020117008 3S122772 0526621010 238608 A0526614004 A0526616000 A0526616004 A0526616008 A0527741000 A0527741004 A0527741016 0526621004 0527747000 0527747004 MOD1A020117008 MOD3E0118580004 MOD3E0118570004 MOD3S122772 0526621002 0526616006 0527747006 A0526616002 A0526616006 A0526616010 A0526616016 A0526616020 A0526616022 A0527741002 A0527741006 A0527741018 A0527741026 A0527741030 3S0582090002 3S0582080002 3E0122770002 05-27747-002 0527747002 |
| Notes | 3/4" DRAIN ON LOWER TANK. HAS M12 X 1.5PORT ON TOP TANK. INCLUDES COOLER. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
