Freightliner M2 With Low Horsepower (2018 & NEWER) - Radiator
| Part Number | SKU | 558870A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 27-1/2" |
| Core Width | 25-1/2" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | QUICK CONNECT 18" CENTERS |
| Depth | 2-1/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238870 TXE1004016A TXE1004015A 1040503C 1040581A 1050504C 1050506C 1040523A 1040580A 1050503C 1050505C TXE1004045A TXE1004046A 1040578A 1040582A 1050632C 1050634C 1040579A 1040583A 1050633C 1050635C |
| Notes | LOW HORSEPOWER APPLICATION |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
