Freightliner W110 Coronado (2008-2013) - Radiator
HD Truck Source Performance Advantage
-
Freightliner W110 Coronado (2008-2013)
- High-efficiency aluminum core for maximum cooling airflow
- Heavy-duty construction built for vibration and extreme conditions
- OEM-style mounting points and hose connections
- Designed for diesel engines in severe-duty vocational trucks
-
Ships same or next day!
| Part Number | SKU | 558691A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 40-1/8" |
| Core Width | 41-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 5-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 9" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 3/4-16 UNF PARALLEL THREAD FITTINGS ON 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | LT9188 FRE104AP FRE104 0528637002 0529621002 0530350002 FRE104APWF FRE104F LT9233 LT9189 LT9234 FRE105AP FRE105APWF FRE105F FRE105 0528637000 0529621000 3S058076002 HDC010861PA HDC010862PA 437445P 238691 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
