Freightliner M2 (2008-2010), Sterling and Western Star (2012) - Radiator
Why Buy Your Freightliner Radiator From Us?
- OEM-quality aftermarket Freightliner radiators
- Competitive pricing for owner-operators and fleets
- Fast shipping across the United States
- Heavy-duty cooling system solutions
- Large inventory of Freightliner truck parts
- Expert customer support for fitment assistance
We understand that downtime costs money. That is why we focus on providing high-quality Freightliner cooling system parts with fast order processing and dependable availability.
| Part Number SKU | HD-559005A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 33-1/4" |
| Core Width | 39-1/2" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT AT 3-1/2" |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT AT 7-13/16" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS |
| Depth | 1-9/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM Aftermarket Numbers | 559005A 559005 239005 238773 0528822001 05-28822-001 FRE48 9000-43 900043 FB980C 2001-1742 SRM9043 S9043 TR9005 437253 SCSI239005 BHTR6029001 R6029001 BHTN4350001 N4350001 0525092002 0525092008 0525092010 0527409000 0527409002 A0525093000 A0525093002 A0525093008 A0525093010 A0527410000 A0527410002 BHTN4300001 N4300001 BHTEA753001 BHTT3170001 BHTV9140001 BHTEA751001 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
