Freightliner Cascadia (2012 & Newer) Radiator With Frame
Aftermarket Freightliner radiator with frame for new Cascadia. Replaces OEM 0530676001 & more. Built to OEM standards for top tier performance and backed by a 2-year warranty. For same radiator without a frame see HD-558647A.
| Part Number | SKU | HD-558736AF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 35-3/4" |
| Core Width | 38-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | FIVE PLATE COOLER ON 12" CENTERS |
| Depth | 2-3/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558647AF 558647A 558647BT 0530675003 0530676001 3A0579670001 A0530676003 3E0137640003 MOD3S0580800003 0530675001 MOD3S0582180001 MOD3S0582180003 A0530676001 0530990003 1A0210810003 3A0580800003 3S058080003 1A0210810001 3A0580800001 238647 238736 3S0580800003 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm


