Freightliner Coronado & 122SD (2007-2013) - OEM A0529628014 - Radiator With Frame
| Part Number | SKU | HD-558748AF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 35-3/4" |
| Core Width | 41-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 5-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 9" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 3/4"-16 UNF FITTINGS: 5 PLATE COOLER ON 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 3S0580820002 A0525303002 0526622000 0526622002 0526622004 0527750002 0529618000 0529618002 A0526617000 A0526617002 A0526617004 A0526617006 A0526617008 A0526617010 A0526617012 A0526617014 A0526617016 A0526617018 A0526617020 A0526617022 A0529628000 A0529628002 A0529628004 A0529628006 A0529628008 A0529628010 A0529628012 A0529628014 437316PF 8000-89WF 800089WF 800089 238748 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
