Freightliner Sterling (2006-2009) M2/MM, (2005-2007) Acterra Q - Radiator With Frame
Aftermarket high quality Freightliner radiator with frame for 2006-2009 M2 and Sterling Acterra Q 2005-2007. Built to OEM standards for long lasting performance and backed by a 2-year warranty.
| Part Number | SKU | HD-558687AF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 31-5/8" |
| Core Width | 24-1/4" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 1-1/8" IN |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT AT 1-1/8" IN |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238687 BHTB8344 B8344 BHTB9686 B9686 BHTD2348 D2348 BHTD4383 D4383 BHTD9435 D9435 BHTE2265 E2265 BHTE6360 E6360 BHTF2503 F2503 BHT73803 73803 BHT74657 74657 BHT74660 74660 BHTP5948001 P5948001 FR1313B0013 FR1313B0023 FR8216WF CVTM82163 BHTC8344 BHTD4454 D4454 8000-69SPT 437314P |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm


