Freightliner W110, Coronado (2008-2013) Radiator With Frame
| Part Number | SKU | HD-558707AF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 40-1/8" |
| Core Width | 41-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT - 5-1/2" IN |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT - 9" IN |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238707 LT9188 FRE104AP FRE104 0528637002 0529621002 0530350002 FRE104APWF FRE104F LT9233 LT9189 LT9234 FRE105AP FRE105APWF FRE105F FRE105 0528637000 0529621000 0530350000 3S058076002 HDC010861PA HDC010862PA 437445P |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm




