Freightliner W95, 114SD With Frame - Radiator
HD Truck Source Performance Advantage
- Direct-fit Freightliner 114SD radiator with frame included
- Compatible with Freightliner W95 heavy-duty applications
- High-efficiency aluminum core for maximum cooling airflow
- Heavy-duty construction built for vibration and extreme conditions
- OEM-style mounting points and hose connections
- Designed for diesel engines in severe-duty vocational trucks
-
Ships same or next day!
Built for trucks that face heavy loads, job-site driving, and long highway miles, this radiator helps stabilize engine temperatures and protect vital under-hood components.
| Part Number | SKU | 558708AF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 35-3/4" |
| Core Width | 41-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT - 5-1/2" IN |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT - 9" IN |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 3/4"-16 UNF FITTINGS ON 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 0526622001 0526622003 0527750001 0529618001 0529618003 0530987003 A0526617001 A0526617003 A0526617005 A0526617007 A0526617009 A0526617011 A0526617013 A0526617015 A0526617017 A0526617019 A0526617021 A0526617023 A0529628001 A0529628003 A0529628005 A0529628007 A0529628009 A0529628011 A0529628013 A0529628015 3S0580820003 TR8692 800100 800100PT 437444P 238708 |
| Notes | WITH FRAME |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
