Hino Models 238, 258, 268, 338 (2005-2008 ) - Radiator
| Part Number | SKU | 559069A |
|---|---|
| Make | HINO |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 27-1/2" |
| Core Width | 25-11/16" |
| Inlet | 2-3/16" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2-3/16" LOWER LEFT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 14 3/4" CENTERS |
| Depth | 1-1/2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559069A 16400E0070 16400E0231 S160906840 239069 5900-13 HIN01 590013 |
| Notes | INCLUDES OIL COOLER |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm
