Freightliner Coronado W115 (2013 & Newer) - Radiator With Frame
| Part Number | SKU | HD-558747AF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 42-1/8" |
| Core Width | 41-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT - 5-1/2" IN |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT – 9" IN |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238747 LT9192 FRE96AP FRE96 0527748003 0529616003 0524939003 A0525304003 LT9193 FRE99AP FRE99 0527748001 0529616001 A0525304001 A0525304005 LT9237 FRE96APWF FRE96F A0529630003 LT9238 FRE99APWF FRE99F 3S0580770003 A052685001 A052685003 A052685005 A052685007 A052685009 A052685011 0529620003 3A0573340003 HDC010859PA HDC010860PA 80-0112 80-0112PT 437446P |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
At HD Truck Source, we ensure your orders are shipped promptly and securely.
Estimated Shipping Times
Standard Shipping Times: 1-5 Business Days
We currently ship within the continental United States only and do not deliver to PO Boxes or internationally.
For more details, please visit our Shipping Policy page.
At HD Truck Source, we prioritize your satisfaction with our 30-Day Money-Back Guarantee.
Items must be new, unused, and in original packaging.
Refunds are processed within 10 business days upon receipt of returned items.
Defective and non-defective items are eligible for returns or exchanges.
For complete details on Returns and Refunds, kindly visit our Refund Policy page.
Need assistance? The HD Truck Source team is here to help!
- Trade Name: HD Truck Source
- Company Number: 802947818
- Business Address: 1224 Baldwin Road, Lapeer, Michigan 48446, United States
- Phone Number: +1 (800)-956-7235
- E-mail: sales@hdtrucksource.com
- Business Hours: Monday-Friday 9am-5pm

